
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.05 mm |
| Width | 5.45 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.15 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 95.991485 mg |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 880 mV |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 180 A |
| Reverse Voltage | 200 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 180 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 10376
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89503
Ext.Price$0.89503
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89503 | $0.89503 |
| 10 | $0.62259 | $6.22590 |
| 25 | $0.56781 | $14.19525 |
| 50 | $0.51785 | $25.89250 |
| 100 | $0.47228 | $47.22800 |
| 300 | $0.41974 | $125.92200 |
| 500 | $0.37305 | $186.52500 |
| 1000 | $0.34112 | $341.12000 |
| 3000 | $0.32763 | $982.89000 |
| 5000 | $0.31467 | $1573.35000 |
